Καλώς ήλθατε στο Άγνωστο Forum

Άγνωστο Forum

Αποστολέας Θέμα: Η πάλη ανάμεσα σε δυο δυνάμεις  (Αναγνώστηκε 1498 φορές)

Οκτώβριος 30, 2016, 11:12:13 πμ
  • Νέο Μέλος
  • *
  • Δημοτικότητα: +0/-0
 <<Η ανθρωπότητα χωρίζεται σε τρείς ομάδες, τους εποικοδομητικούς, τους καταστρεπτικούς και τους αναποφάσιστους. Τα συναισθήματα  της ομάδας των εποικοδομητικών ειναι θετικά όπως ο ενθουσιασμός ενώ της καταστρεπτικής είναι αρνητικά όπως ο φόβος. τα αναποφάσιστα μέλη συνιστούν την απόλυτη και συντριπτική πλειοψηφία του πληθυσμού, τα οποια εχουν θετικά συναισθήματα αλλά συχνά αφήνουν τις φοβίες τους να τα ελέγχουν!
 Δεν μπορεί να υπάρξει αληθινή ΕΙΡΗΝΗ αν σε ενα σύστημα απαντάται έστω και ένα στοιχείο που είναι καταστρεπτικό. Και μια ανθρωπότητα χωρίς καταστρεπτικά στοιχεία όχι μόνο αποτελεί ουτοπία αλλά δεν μπορεί και να εξελιχθεί. Ο Αρχάγγελος Μιχαήλ που κατά την παλαιά διαθήκη θεωρείται ο πρίγκιπας των αγγέλων, ο υπερασπιστής του λαού, απεικονίζεται με ενα λαμπρό σπαθί στο χέρι. Δεν νικά το Διάβολο προσπαθώντας με λόγια ή με ένα λάβαρο να τον πείσει να πάψει να κάνει κακό διότι ξέρει ότι δεν έχει νόημα: τον νικά αναζητώντας τον και κόβοντάς του το κεφάλι............(όπως οφείλουμε εμείς να αντιμετωπίσουμε όλους τους φόβους μας και όλα τα ΕΓΩ μας)
Οι στρατιώτες του αντίπαλου στρατού σε <<θεραπεύουν>> υπό την έννοια ότι ελέγχουν την επιθετική σου ικανότητα και όσο χρησιμοποιείς τη σφενδόνα, θα πρέπει να έρθεις αντιμέτωπος με εχθρούς που χρησιμοποιούν σφενδόνα, αν όμως αντιληφθούν πως γνωρίζεις οτι διαθέτεις οπλισμένο βομβαρδιστικό και πως θα μπορούσες να το στρέψεις εναντίον τους, οι εχθροί με τους οποιους πρέπει να αναμετρηθείς δεν θα χρησιμοποιούν πια σφενδόνα μα θα είναι πιο εξελιγμένοι, οπλισμένοι και κακοί.
Για τον λόγο αυτό πρέπει ήδη να έχεις καταλάβει πως όποιος βρίσκεται σε αυτήν την κατάσταση θα πρέπει να περάσει τις δοκιμασίες, εως και τις πιο σκληρές, οι οποίες ακόμη και σε έναν στρατιώτη που γνωρίζει να χρησιμοποιεί μόνο σφενδόνα μπορούν να προκαλέσουν μεγάλο πόνο, να τον αποδυναμώνουν σε σημείο ώστε να τον εμποδίσουν να χρησιμοποιήσει το βομβαρδιστικό και να τον αναγκάσουν να επιστρέψει στη σφενδόνα με τις πέτρες, μονο και μονο για να νιώθει ήσυχος, αποτυγχάνοντας όμως να εκπληρώσει τον στόχο του και επιστρέφοντας σε μία δυστυχισμένη ζωή. Αν ωστόσο τόσο την αληθινή αξία όσο και την αληθινή σημασία των εν λόγω δοκιμασιών, όχι μόνο θα καταφέρει να τις ξεπεράσει χωρίς να υποφέρει, μα αντιθέτως θα αποκτήσει περισσότερη ενέργεια, κίνητρα και ενθουσιασμό τόσο για να κερδίσει τον εχθρό όσο και για να μπορέσει να ζήσει ήρεμα και να διαδώσει Χαρά, Ελευθερία και Αγάπη!>>
απόσπασμα απο ένα βιβλίο που διάβασα!
Εξίσου σημαντικό είναι και το παρακάτω που έχω διαβάσει κάπου.
-αλήθεια υπάρχει ο σατανάς?
-όχι, τουλάχιστον όχι όπως τον φαντάζεστε υπάρχουν μόνο σκοτεινές ενέργειες?
-και τι κάνετε με αυτες?
-παρέα!

ΥΣ: Υπομονή Καρδιά μου υπομονή! Εχω αντίληψη για το τι συμβαίνει...............μόνο να σαι πάντα εκεί Ψυχή μου, μη με αφήσεις να κοιμηθώ πάλι!
Νοέμβριος 08, 2016, 11:11:17 πμ
Απάντηση #1
  • Επισκέπτης
"Εξίσου σημαντικό είναι και το παρακάτω που έχω διαβάσει κάπου.
-αλήθεια υπάρχει ο σατανάς?
-όχι, τουλάχιστον όχι όπως τον φαντάζεστε υπάρχουν μόνο σκοτεινές ενέργειες?
-και τι κάνετε με αυτες?
-παρέα!"

το παρακάτω το έβαλα στην σκιά γιατί στην σκιά πρέπει να παραμείνει. Γιατί έτσι και αλλιώς εκεί ζει και τρέφεται..

έτσι και αλλιώς , κι εάν έρθουν οι σκοτεινές ενέργειες λες απλά , " Φύγετε από εδώ " και αυτές απλά θα φύγουν ...
αλλά θα προσπαθήσουν να ξανάρθουν γιατί η πάλη ποτέ δεν σταματά.

κάπως έτσι είχε ειπωθεί σε ένα στρώμα του ουρανού..............
Νοέμβριος 08, 2016, 11:24:19 μμ
Απάντηση #2
  • Μέγας Παλαιός
  • Δημοτικότητα: +9/-0
  • It is madness for sheep to talk peace with a wolf
Πολυ πριν τα γεννητουρια του Χρονου-τουλαχιστον αυτου του ...ανθρωπινου...  -πριν ακομη "οριστει" ημερομηνια εορτης ή καλυτερα αναμνησης,οι Λυκοι παντα εορταζουν για ολους εκεινους που πολεμησαν για την Ελευθερια του Ανθρωπου και συνεχιζουν ...
Απλα απο αλλο ποστο...
Μεχρι να ερθει ξανα η ωρα...

Bang the head that doesh't bang!