Καλώς ήλθατε στο Άγνωστο Forum

Άγνωστο Forum

Αποστολέας Θέμα: Ο ήχος της σιωπής  (Αναγνώστηκε 871 φορές)

Ιανουάριος 28, 2017, 03:23:28 μμ
  • Μύστης
  • Δημοτικότητα: +5/-0
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων, αγάπην δε μη έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν, και εάν έχω πάσαν την πίστιν, ώστε όρη μεθιστάνειν, αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί. Προς Κορινθίους Α’ Επιστολής Παύλου

https://youtu.be/u9Dg-g7t2l4

Ο ήχος της σιωπής

Γειά σου, σκοτάδι, παλιέ μου φίλε
ήρθα για να τα ξαναπούμε
γιατί ένα όραμα κάπως τρομαχτικό
άφησε τους σπόρους του, καθώς κοιμόμουν
και το όραμα
που ''φυτεύτηκε'' στο μυαλό μου
παραμένει ακόμα
μέσα στον ήχο της σιωπής

Στα ανήσυχα όνειρα περπατούσα μόνος
σε στενά πλακόστρωτα δρομάκια
κάτω από το φωτοστέφανο που σχημάτιζε μια λάμπα του δρόμου
σήκωσα το γιακά μου εξαιτίας του κρύου και της υγρασίας
όταν τα μάτια μου τυφλώθηκαν
από τη λάμψη ενός φωτός neon
που έσκισε τη νύχτα
και άγγιξε τον ήχο της σιωπής

Και στο γυμνό αυτό φως αντίκρισα
δέκα χιλιάδες ανθρώπους, μπορεί και περισσότερους
οι άνθρωποι μιλούν χωρίς να συνομιλούν
οι άνθρωποι ακούνε χωρίς να αφουγκράζονται
οι άνθρωποι γράφουν τραγούδια που οι φωνές ποτέ δεν μοιράζονται
και κανείς δεν τολμά
να ταράξει τον ήχο της σιωπής

''Ανόητοι'' είπα εγώ ''δεν γνωρίζετε πως η Σιωπή σαν καρκίνος
εξαπλώνεται''
''ακούστε τα λόγια μου και μπορεί να σας διδάξω,
πιάστε τα χέρια μου και μπορεί να σας αγγίξω''
αλλά τα λόγια μου σαν σιωπηλές στάλες βροχής έπεσαν,
και έκαναν ηχώ στο φρέαρ της σιωπής

Και οι άνθρωποι υποκλίθηκαν και προσευχήθηκαν
στον θεό-neon που έφτιαξαν
και το σημάδι ξαφνικά έδειξε με μια λάμψη την προειδοποίησή του
στις λέξεις που σχημάτιζε
και το σημάδι έλεγε: '' τα λόγια των προφητών είναι γραμμένα
στους τοίχους των υπόγειων τούνελ και στους διαδρόμους των φθηνών χαμόσπιτων , και ψιθυρίζονται μέσα στον ήχο της σιωπής'' (Υποβλήθηκε από  GeorgeRhcp)

«Ποιό είναι το πιο ανθεκτικό παράσιτο; Ένα βακτήριο; ΄Ένας ιός; Ένα σκουλήκι;
Μια ιδέα. Ανθεκτική, ιδιαίτερα μεταδοτική. Άπαξ μια ιδέα καταλάβει το μυαλό είναι σχεδόν αδύνατον να εξολοθρευτεί. Μια ιδέα πλήρως σχηματισμένη, πλήρως κατανοητή. Που κολλάει, κάπου εκεί μέσα [στο κεφάλι].»
Dominic Cobb – Interstellar.

Ο μάγος που εμφανίζει κάτι από το τίποτα, από αέρα κοπανιστό. δεν είναι δημιουργός, είναι απλώς ένας αρχιτέκτονας μίας ψευδαίσθησης. Καθώς γνωρίζει πως το κοινό θα συμπληρώσει το υπόλοιπο με τη σκέψη. Μόλις φυτέψει το "σπόρο" της αμφιβολίας είναι σίγουρος για το αποτέλεσμα.
Κλείνουμε τα αυτιά μας και τα μάτια μας στον Λόγο του Θεού και τα ανοίγουμε στη σιγουριά της αμφιβολίας. Στο χάος, που ο κάθε Joker προσπαθεί να προκαλέσει ώστε να επισπεύσει την παράδοση του ανθρώπου στα πιο αρχέγονα ένστικτά του. Η αποτύπωση μιας γενιάς που βλέπει σαν μόνη επιλογή την καταστροφή και όχι την δημιουργία. Που αγνοεί ηθελημένα το παρελθόν και αναζητά νέες μορφές κοινωνικής συνείδησης.

..... "Ασκούμε μαγεία. Λέμε τα κατάλληλα λόγια. Και δημιουργούμε την ίδια την ζωή μέσα από το χάος….. Τα πάντα σε αυτόν τον κόσμο είναι μαγεία, εκτός από το μάγο … η συνείδηση είναι ευθύνη και βάρος και τους γλιτώσαμε από αυτό. Άγχος, απέχθεια, ενοχές. Οι οικοδεσπότες είναι πραγματικά ελεύθεροι. ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ … ΕΔΩ … ΥΠΟ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΜΟΥ " ..... [Άντονι Χόπκινς ήτοι Δρ. Ρόμπερτ Φορντ - WESTWORLD] 
Φεβρουάριος 20, 2017, 09:07:52 μμ
Απάντηση #1
  • Μύστης
Από το Ισλανδικό συγκρότημα Kaleo
"Way Down We Go"

https://youtu.be/9WIU5NN1Q0g
Απρίλιος 09, 2017, 08:57:25 μμ
Απάντηση #2
  • Μέγας Παλαιός
  • Δημοτικότητα: +9/-0
  • It is madness for sheep to talk peace with a wolf
Bang the head that doesh't bang!
Μάιος 15, 2017, 11:42:08 πμ
Απάντηση #3
  • Μύστης
Ο Θεός θα σε κάνει κομμάτια

https://youtu.be/IUWaxkMNoU8

Δεν είναι τυχαία η «συμμετοχή» στο παρακάτω video clip. Όλοι μας αντιλαμβανόμαστε όλοι μας γνωρίζουμε ... όλοι επιλέγουμε...

η δαιμονική κληρονομιά συνοψίζεται σε 3 μόνο κακά: την επιθυμία, την οργή και την απληστία. Όμως η οργή και η απληστία πηγάζουν από την επιθυμία. Όταν οι περιστάσεις ευνοούν την επιθυμία, τότε γεννιέται η απληστία. Όταν την εμποδίζουν, τότε γεννιέται η οργή.  Έτσι, σε τελική ανάλυση, δεν υπάρχει παρά μία μόνο πύλη προς την κόλαση: η επιθυμία.

Μπορείς να τρέχεις ξεφεύγοντας για πολύ καιρό..
Να τρέχεις ξεφεύγοντας για πολύ καιρό..
Αργά ή γρήγορα ο Θεός θα σε κάνει κομμάτια,
αργά ή γρήγορα ο Θεός θα σε κάνει κομμάτια.

Πήγαινε πες σ' αυτόν τον μακρύγλωσσο ψεύτη,
πήγαινε πες σ' αυτόν τον μεταμεσονύχτιο καβαλάρη,
πες στον περιπλανώμενο, στον χαρτοπαίχτη, στον συκοφάντη,
πες τους ότι ο Θεός θα σε κάνει κομμάτια,
πες τους ότι ο Θεός θα σε κάνει κομμάτια.

https://youtu.be/eJlN9jdQFSc

Λοιπόν, με την ευγένεια της καλοσύνης μου άσε να σου πω τα νέα
το κεφάλι μου είναι ιδρωμένο με τη δροσιά του μεσονυχτίου,
έχω πέσει στα λυγισμένα μου γόνατα
μιλώντας με τον άντρα από την Γαλιλαία.
Μου μίλησε με μια φωνή τόσο αγαλλιαστική,
που νόμισα ότι άκουσα το τρίξιμο στα πόδια ενός αγγέλου,
είπε τ' όνομά μου και η καρδιά μου στάθηκε ακίνητη,
όταν είπε: "John πήγαινε κάνε το θέλημά μου!"

πες τους ότι ο Θεός θα σε κάνει κομμάτια,
πες τους ότι ο Θεός θα σε κάνει κομμάτια.

Μπορείς να τρέχεις ξεφεύγοντας για πολύ καιρό..
Αργά ή γρήγορα ο Θεός θα σε κάνει κομμάτια,
αργά ή γρήγορα ο Θεός θα σε κάνει κομμάτια.

Λοιπόν, μπορείς να ρίχνεις την πέτρα σου κρύβοντας το χέρι σου,
δουλεύοντας στο κατασκόταδο ενάντια στον συνάνθρωπό σου,
όμως όσο σίγουρα ο Θεός έκανε το μαύρο και το άσπρο,
το ίδιο βέβαια ό,τι συνέβη στο σκοτάδι θα έρθει στο φως.

Πες τους: "ο Θεός θα σε κάνει κομμάτια!".
Πες τους:" ο Θεός θα σε κάνει κομμάτια!".

Μπαγκαβάτ Γκίτα
Θεόδωρος Παντουβάς
http://www.bookland.gr/mpagkabat-gkita-69512

16: 7-22.Τι να κάνουν και τι ν’ αποφεύγουν, οι άνθρωποι οι δαιμονικοί δεν ξέρουν.  Ούτε αγνότητα, ούτε καλή διαγωγή, ούτε αλήθεια σ’αυτούς βρίσκεται.
8 Αυτοί λένε: “Ψευτικος, χωρίς βάση, χωρίς Θεό είν’ ο κόσμος. Δεν δημιουργήθηκε απ’ την αιτιότητα. Γεννήθηκε από μόνος του. Τι άλλο;”
9. Κολλημένοι σε τούτη τη γνώμη, οι παράλογοι, οι μωροί, με πράξεις σκληρές, εχθροί γίνονται για τον χαμό του κόσμου.
10. Παραδομένοι σ’ ακόρεστες επιθυμίες, γεμάτοι υποκρισία, αλαζονεία, ακολασία, υιοθετώντας από πλάνη ιδέες κακές, μ’ ακάθαρτες επιδιώξεις ασχολούνται.
11. Κυριευμένοι από φροντίδες αμέτρητες που δεν τελειώνουν παρά με το θάνατο, θεωρώντας την ικανοποίηση των επιθυμιών σαν τον ύψιστο σκοπό, βέβαιοι πως αυτό είναι το πάν.
12. Δεμένοι με τις εκατοντάδες θελιές της επιθυμίας, αφησμένοι στον πόθο και στην οργή, προσπαθούν ν’ αποκτήσουν μ’ άνομα μέσα, για αισθησιακή απόλαυση, σωρούς πλούτου.
13. «Αυτό κέρδισα σήμερα. Αυτή την επιθυμία θα ικανοποιήσω. Αυτό δικό μου είναι κι αυτός ο πλούτος, δικός θα γίνει κι αυτός».
14 «Εκείνον τον εχθρό εγώ τον σκότωσα» κι άλλους ακόμα θα σκοτώσω. Εγώ είμ’ ο κύριος, δικές μου οι απολαύσεις. Τέλειος ειμ’ εγώ, δυνατός, ευτυχισμένος».
15. «Πλούσιος είμαι, από γενιά μεγάλη. Ποιος άλλος είναι σαν εμένα. Θα θυσιάσω, θα δώσω, θα ευφρανθώ» Έτσι λένε απ’ την άγνοια πλανεμένοι.
16. Απ’τις πολλές σκέψεις ζαλισμένοι, τυλιγμένοι στο δίχτυ της πλάνης, παραδομένοι στις αισθησιακές απολαύσεις, πέφτουν σε κόλαση βρωμερή.

Προσέξτε όχι πέφτουν ΣΤΗΝ κόλαση… πέφτουν ΣΕ κόλαση.

17. Φαντασμένοι, ισχυρογνώμονες, γεμάτοι απ’την αλαζονεία και το μεθύσι του πλούτου, αυτοί, θυσίες κατ’ όνομα μόνο προσφέρουν, όχι σύμφωνα με τους κανόνες, μα για επίδειξη.
18. Κυριευμένοι απ’τον εγωισμό, τη δύναμη, την έπαρση, τον πόθο και την οργή, οι φθονεροί, μισούν Εμένα στα δικά του σώματα και στων άλλων.

(Μισούν Εμένα, τον Υπέρτατο, που κατοικώ στα σώματά τους, όπως και στα σώματα των άλλων)

19. Αυτούς, Εγώ που μισούν (που μισούν το Θεό), τους σκληρούς, τους άθλιους, στον αέναο κύκλο των γεννήσεων και των θανάτων σ’ακάθαρτες δαιμόνων μήτρες μόνο τους ρίχνω πάντα

(Η μετενσάρκωση σ’ανώτερα ή κατώτερα επίπεδα οφείλεται στο νόμο του Κάρμα. Αυτό είναι που τους ρίχνει σε μήτρες κτλ Η φύση του ανθρώπου απαρτίζεται από λανθάνουσες ροπές που δημιουργήθηκαν από τις πράξεις του, καλές ή κακές, στις προηγούμαι ζωές του. Η πίστη κάθε ανθρώπου παίρνει τη μορφή, το χρώμα και την ποιότητα που του δίνει η φύση του – Υπερισχύει η φύση του καθενός)

20. Σε δαιμονικές μπαίνοντας μήτρες, από γέννηση σε γέννηση πλανεμένοι, μη φτάνοντας ποτέ σ’Εμένα, πέφτουν έτσι στην πιο χαμηλή κατάσταση.

https://youtu.be/AutNJOh-Bts
Στο παραπάνω τραγούδι, Personal Jesus, συνοψίζεται όλη η παρακμή του ανθρώπου, που χλευάζει τον ίδιο τον Λόγο του Θεού και ψάχνει μέσα στα υποκατάστατα. Λες και οι σαρκικές απολαύσεις, θα τον λυτρώσουν, θα τον κάνουν να μην αισθάνεται μόνος, θα τον δικαιώσουν. 

21.  τριπλή είναι της κόλασης ετούτ’ η πύλη που καταστρέφει την ψύχή: Επιθυμία, Οργή κι ακόμα Απληστία. Για τούτο, ν’ απαλλαγεί πρέπει κανείς απ’ την τριάδα τούτη.
22. Ο άνθρωπος που σώθηκε απ’αυτές τις τρεις πύλες της σκοτεινιάς, κάνει ότι είναι για καλό του κι έτσι πηγαίνει στην Υπέρτατη Κατάσταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2017, 12:17:17 μμ από filarianna1 »