Καλώς ήλθατε στο Άγνωστο Forum

Άγνωστο Forum

Αποστολέας Θέμα: ΤΗΝ ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΝΟΠΤΗ ΟΦΘΑΛΜΟ ΤΙ ΤΟΝ ΘΕΛΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΣ;;;  (Αναγνώστηκε 4762 φορές)

Οκτώβριος 29, 2016, 11:08:59 μμ
  • Νέο Μέλος
  • *
  • Δημοτικότητα: +3/-0
ΤΗΝ ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΝΟΠΤΗ ΟΦΘΑΛΜΟ ΤΙ ΤΟΝ ΘΕΛΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΜΑΣ;;;

Από μικρό παιδί δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω γιατί η εκκλησία μας παρουσίαζε εικόνες σαν και αυτή εδώ!!!  Στην εικόνα βλέπουμε μάλλον ένα ξένο ορθόδοξο παππά να ποζάρει με τον Πανοπτη οφθαλμό και την Πυραμίδα στην πλάτη του χωρίς φυσικά να έχει κατανοήσει ποιος είναι ακριβώς ο απόκρυφος συμβολισμός στον τοίχο του ναού…

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ...ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ!!! ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ;;;

Και στις ελληνικές εκκλησίες βλέπουμε ακριβώς τις ίδιες εικόνες αλλά από μια κακή συνήθεια και τον νοητικό προγραμματισμό που έχουμε δεχτεί από μικρή ηλικία… δεν είμαστε ικανοί να παρατηρήσουμε την μαύρη του σημασία. Τα ιερατεία του Πονηρού φαίνεται ότι είναι πολύ μπροστά και εμείς πολύ μακριά από την εξέλιξή μας!!!

Μας κρέμασαν τα σύμβολα τους στον οίκο της πίστη μας… γιατί γνωρίζουν την πάθηση μας στην καλοπιστία….και εμείς σαν βόδια την πατήσαμε. 

Έχετε αναρωτηθεί γιατί το υψηλόβαθμο παπαδαριό κρέμασε τις εικόνες της υποταγής του ανθρώπου στο κακό;;; Γιατί μας βάζουν να ασπαζόμαστε τους συμβολισμούς τους και την μαύρη ενέργεια του στην εκκλησία του Χριστού;;;

Δεν ήταν ο Χριστός που μας προειδοποίησε  για την πονηριά και την πλάνη του Κακού εναντίον του ανθρώπου; Γιατί στεκόμαστε παθητικοί και ανήμποροι μπροστά στα “θάματα” του Πονηρού και τον προσκυνάμε;;; Μήπως η λύτρωση του χριστιανού δεν είναι τίποτα άλλο από την πλάνη και σκλαβιά του σε ιερατεία πονηρά;;;

ΚΟΡΑΞ 
http://www.koraks.gr/2016/10/tin-piramida-kai-panopti-ofthalmo-ti-ton-thelei-i-ekklisia-mas.html
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2016, 12:53:32 πμ από Stranger »
Οκτώβριος 30, 2016, 06:06:42 μμ
Απάντηση #1
  • Νέο Μέλος
  • *
  • Δημοτικότητα: +2/-0
    • Μέρες Παράξενες
Να 'ταν μονο η πυραμιδα και ο πανεποπτης καλα θα ηταν, ομως αγαπανε κι αλλα πραμματακια πολυ οι "ιερεις"...

ΓΙΑΤΙ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΟΝ ΔΡΑΚΟΝΤΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΟΙ «ΙΕΡΕΙΣ»;

https://meresparaxenes.com/2016/10/21/%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CF%80%CE%AC%CE%BD%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B4%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CF%84%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D-%CE%BF/#more-40286
Όταν θέλεις κάτι πολύ, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να σε γράψει στ' αρχίδια του. Όταν αυτό που ήθελες πολύ το γράψεις στ' αρχίδια σου, τότε το σύμπαν συνωμοτεί για να το αποκτήσεις.
Οκτώβριος 31, 2016, 09:56:27 πμ
Απάντηση #2
  • Νέο Μέλος
  • *
  • Δημοτικότητα: +0/-0
Οφείλω να ομολογήσω οτι την παραπάνω εικόνα του Αγίου Γεωργίου, πρώτη φορά τη βλέπω! Ετσι μπήκα στο τρυπάκι να γκουγκλάρω  (όχι οτι είναι αξιόπιστο ξέρω ξέρω). Αν βάλεις μονο Αγιος Γεώργιος στην αναζήτηση θα σου βγάλει την είκονα που είχα και εγώ στο μυαλό μου δηλ. αυτην που με το δόρυ του σκοτώνει τον δράκο! Θυμάμαι αυτήν την εικόνα απο παιδί όταν παίζαμε τα καλοκαίρια στο προαύλιο της ομώνυμης εκκλησίας του χωριού, γι΄αυτό απόρησα όταν είδα την παραπάνω εικόνα. Αν όμως στην αναζήτηση τοποθετήσεις Αγιος Γεώργιος φιλεύσπλαχνον θα σου βγάλει την τελευταία εικόνα! και μάλλον είναι πρόσφατο.
Οσο αφορά το πίστευε και μη ερεύνα μία γνωστή μου είπε οτι ξέχασαν ένα κόμμα <<πίστευε και μη, ερεύνα>> είχε πει ο Χριστός.
Για τον συμβολισμό του σκήπτρου την οποία αποκαλούν ποιμαντική ράβδο βρήκα το παρακάτω:
 Τὴν ποιμαντική ράβδο ποὺ στὴν ἄκρη της ἔχει ἕνα δικέφαλο φίδι ποὺ τὰ κεφάλια του εἶναι ἐστραμμένα πρὸς ἕνα σταυρὸ στὸ κέντρο καὶ συμβολίζει τὴν ποιμαντικὴ ἐξουσία τοῦ ἐπισκόπου. Γιὰ τὸ λόγο αὐτὸ ὅταν τοῦ δίδεται ἡ ράβδος κατὰ τὴ χειροτονία του σὲ ἐπίσκοπο, τοῦ τονίζεται ὅτι στοὺς μὲν εὐπειθεῖς πρέπει νὰ εἶναι ράβδος ποὺ θὰ τοὺς στηρίζει στοὺς δὲ ἀπειθεῖς, ἀνυπάκουους καὶ περίεργους ράβδος ποὺ θὰ τοὺς πονέσει. Αὐτὸ ἐφήρμοζαν καὶ ἤξεραν ὅλοι οἱ Πατέρες ὅταν γίνονταν τόσο σκληροὶ καὶ ἀπόλυτοι ἀπέναντι ἀκόμα καὶ σὲ βασιλεῖς καὶ αὐτοκράτορες ἐν ὀνόματι ὅμως τῆς Ἀληθείας καὶ ὄχι ἐν ὀνόματι τῶν προσωπικῶν τους ἐπιδιώξεων. Θυμίζει ὅμως ἡ ράβδος καὶ τὴ νίκη τῶν Ἰσραηλιτῶν μὲ τὸ χάλκινο φίδι ἐναντίον τῶν φιδιῶν, τῶν πειρασμῶν δηλαδὴ καὶ τῶν ἐνεργειῶν τοῦ διαβόλου, ποὺ καλεῖται ὁ ἐπίσκοπος, ὅπως ὁ Μωυσῆς νὰ διώξει ἀπὸ τὸ ποίμνιό του μὲ τὴ Χάρη τοῦ Σταυροῦ καὶ τοῦ σταυρικοῦ, τοῦ ἀσκητικοῦ δρόμου.

Δηλαδή εγώ που είμαι ανυπάκουη και περίεργη πρέπει να με κυνηγήσουν....... μάλιστα! ενδιαφέρον!
Πάντως απο περιέργεια θα επισκεφτώ και μια εκκλησία του αγίου Γεωργίου εδω κοντά να δω μήπως άλλαξαν τίποτα!
Την καλημέρα μου σε όλους!

ΥΣ: δεν το έχω με την τεχνολογία καθόοοοοοοοοοοοοοοοολου οπότε μη περιμένετε λινκ! Αυτά!
Οκτώβριος 31, 2016, 06:15:43 μμ
Απάντηση #3
  • Μύστης
  • Δημοτικότητα: +12/-0
Οφείλω να ομολογήσω οτι την παραπάνω εικόνα του Αγίου Γεωργίου, πρώτη φορά τη βλέπω! Ετσι μπήκα στο τρυπάκι να γκουγκλάρω  (όχι οτι είναι αξιόπιστο ξέρω ξέρω). Αν βάλεις μονο Αγιος Γεώργιος στην αναζήτηση θα σου βγάλει την είκονα που είχα και εγώ στο μυαλό μου δηλ. αυτην που με το δόρυ του σκοτώνει τον δράκο! Θυμάμαι αυτήν την εικόνα απο παιδί όταν παίζαμε τα καλοκαίρια στο προαύλιο της ομώνυμης εκκλησίας του χωριού, γι΄αυτό απόρησα όταν είδα την παραπάνω εικόνα. Αν όμως στην αναζήτηση τοποθετήσεις Αγιος Γεώργιος φιλεύσπλαχνον θα σου βγάλει την τελευταία εικόνα! και μάλλον είναι πρόσφατο.
Οσο αφορά το πίστευε και μη ερεύνα μία γνωστή μου είπε οτι ξέχασαν ένα κόμμα <<πίστευε και μη, ερεύνα>> είχε πει ο Χριστός.
Για τον συμβολισμό του σκήπτρου την οποία αποκαλούν ποιμαντική ράβδο βρήκα το παρακάτω:
 Τὴν ποιμαντική ράβδο ποὺ στὴν ἄκρη της ἔχει ἕνα δικέφαλο φίδι ποὺ τὰ κεφάλια του εἶναι ἐστραμμένα πρὸς ἕνα σταυρὸ στὸ κέντρο καὶ συμβολίζει τὴν ποιμαντικὴ ἐξουσία τοῦ ἐπισκόπου. Γιὰ τὸ λόγο αὐτὸ ὅταν τοῦ δίδεται ἡ ράβδος κατὰ τὴ χειροτονία του σὲ ἐπίσκοπο, τοῦ τονίζεται ὅτι στοὺς μὲν εὐπειθεῖς πρέπει νὰ εἶναι ράβδος ποὺ θὰ τοὺς στηρίζει στοὺς δὲ ἀπειθεῖς, ἀνυπάκουους καὶ περίεργους ράβδος ποὺ θὰ τοὺς πονέσει. Αὐτὸ ἐφήρμοζαν καὶ ἤξεραν ὅλοι οἱ Πατέρες ὅταν γίνονταν τόσο σκληροὶ καὶ ἀπόλυτοι ἀπέναντι ἀκόμα καὶ σὲ βασιλεῖς καὶ αὐτοκράτορες ἐν ὀνόματι ὅμως τῆς Ἀληθείας καὶ ὄχι ἐν ὀνόματι τῶν προσωπικῶν τους ἐπιδιώξεων. Θυμίζει ὅμως ἡ ράβδος καὶ τὴ νίκη τῶν Ἰσραηλιτῶν μὲ τὸ χάλκινο φίδι ἐναντίον τῶν φιδιῶν, τῶν πειρασμῶν δηλαδὴ καὶ τῶν ἐνεργειῶν τοῦ διαβόλου, ποὺ καλεῖται ὁ ἐπίσκοπος, ὅπως ὁ Μωυσῆς νὰ διώξει ἀπὸ τὸ ποίμνιό του μὲ τὴ Χάρη τοῦ Σταυροῦ καὶ τοῦ σταυρικοῦ, τοῦ ἀσκητικοῦ δρόμου.

Δηλαδή εγώ που είμαι ανυπάκουη και περίεργη πρέπει να με κυνηγήσουν....... μάλιστα! ενδιαφέρον!
Πάντως απο περιέργεια θα επισκεφτώ και μια εκκλησία του αγίου Γεωργίου εδω κοντά να δω μήπως άλλαξαν τίποτα!

ΥΣ: δεν το έχω με την τεχνολογία καθόοοοοοοοοοοοοοοοολου οπότε μη περιμένετε λινκ! Αυτά!

Αν ξερεις να κανει αποκοπη - επικοληση η αγγλιστι copy - paste τοτε ειναι πανευκολο να δινεις εδω λινκ... περνεις το λινκ απο την μπαρα διευθυνσης ψηλα στο κεφαλι του broswer την κανεις αποκοπη ... και ερχεσαι εδω και την κανεις επικοληση ...αν δεν το επιασες να στο δειξω με εικονες ,..
Μια μερα θα με πεις Stranger εμενα που βλεπεις ..!!!
Οκτώβριος 31, 2016, 08:08:41 μμ
Απάντηση #4
  • Νέο Μέλος
  • *
    • Μέρες Παράξενες

Το κομμα το εβαλε αργοτερα ο χριστιανισμος κ η εκκλησια του οταν κατηγορηθηκαν απο τον Κελσο (κατ αρχην) οτι ειχαν μαζεψει αγραμματους, πορνες κ δολοφονους στη θρησκεια τους... για να μαζεψει τα ασυμμαζευτα δλδ...
Οσων αφορα το εβραικο περιεχομενο το αναλυω μεσα στο αρθρο, ειναι καθολα εβραικος συμβολισμος (και ο ουροβορος ειναι μασωνικος, αν λεει κατι αυτο...)
Τωρα, οσον αφορα την εικονα, υπαρχουν απεικονισεις διαφορες... ΕΔω υπαρχει παναγια τριχερουσα που εχει κανει λαθος ο ζωγραφος κ την εχουν βγαλει οτι κανει θαυματα για τα χερια ή κατι τετοιο...
Παράνοια με λγα λογια...
Α, κ κατι που θυμηθηκα... εκτος το πιστευε και μη ερευνα ειναι κ το μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι...
Για την τεχνολογια ακολουθα τις συμβουλες του Νικολα, ευκολο ειναι θα δεις..
Χαιρε! :)
Όταν θέλεις κάτι πολύ, όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να σε γράψει στ' αρχίδια του. Όταν αυτό που ήθελες πολύ το γράψεις στ' αρχίδια σου, τότε το σύμπαν συνωμοτεί για να το αποκτήσεις.
Νοέμβριος 01, 2016, 05:19:49 πμ
Απάντηση #5
  • Νέο Μέλος
  • *
μακαριοι οι πτωχοι τω νευματι
ειρωνία?
δεν θα δικαιολογηθώ (πολλοί παράγοντες).................δεν θα παραπονεθώ...............
έχω δώσει μια υπόσχεση στον εαυτό μου...............
θαυμάζω τον τρόπο που γράφεις ............που γράφετε...........
σε ευχαριστώ!
Νοέμβριος 01, 2016, 08:23:18 πμ
Απάντηση #6
  • Νέο Μέλος
  • *
    • Μέρες Παράξενες
μακαριοι οι πτωχοι τω νευματι
ειρωνία?
δεν θα δικαιολογηθώ (πολλοί παράγοντες).................δεν θα παραπονεθώ...............
έχω δώσει μια υπόσχεση στον εαυτό μου...............
θαυμάζω τον τρόπο που γράφεις ............που γράφετε...........
σε ευχαριστώ!

Καλημερα!
Nα εισαι καλα κατ' αρχην αλλα, τουλαχιστον εγω, δε θεωρω πως γραφω κ τοσο ιδιαιτερα, απλα προσπαθω για το καλυτερο ωστε να ειναι κατανοησιμα τα οσα λεω.
Υπαρχουν ανθρωποι που γραφουν πραγματικα τελεια!
Οσον αφορα την υποσχεση στον εαυτο σου, αν ειναι ωφελιμη κρατα την αν ειναι ανωφελη μη διστασεις να την αθετησεις. Οι πεισματικες υποσχεσεις στον εαυτο μας που ειναι ανωφελες τις πιο πολλες φορες τεινουν να μας καταστρεψουν.
Να αλλαζεις λοιπον αν χρειαζεται κ να μην εισαι δογματικη ακομα κ στις ιδιες σου τις υποσχεσεις στον εαυτο σου αν αυτες αποδειχθουν 'λαθος'! :)
Νοέμβριος 01, 2016, 08:56:09 πμ
Απάντηση #7
  • Νέο Μέλος
  • *
Καλημέρα και σε εσένα Νίκο Κ. !
Το τέλειο για μένα είναι μία έννοια πολύ υποκειμενική! Ναι, θαυμάζουμε όταν βλέπουμε κάτι ωραίο κάτι όμορφο χωρίς όμως να υποτιμάμε τον εαυτό μας! τα καλύτερα γράφονται όταν βγαίνουν μέσα απο την καρδία σου!
Η υπόσχεση στον εαυτό μου....................να αντιμετωπίσω όλους τους δαίμονες μου! Βλέπεις εσύ είσαι ένας καθρέφτης μου αλλά το πρόβλημα δεν είσαι εσύ, αλλά ΕΓΩ! ...............τίποτα δεν είναι έξω απο εμένα!
Όλοι μας έχουμε να πάρουμε και να δώσουμε σε αυτην την ιστορία, ακόμη και εσύ έχεις να πάρεις κάτι απο εμένα που μπορεί τώρα να μην το βλέπεις! Η Ψυχή σου όμως γνωρίζει! Συγχρονισμός! Τίποτα δεν είναι τυχαίο!
Η δική μου Ψυχή επέλεξε αυτό το σενάριο που βίωσα και συνεχίζω να βιώνω γιατί εκείνη ξέρει ποιες εμπειρίες πρέπει να συλλέξω, ποια μαθήματα πρέπει να μου δώσει η Ζωή!

Όταν θέλεις κάτι πολύ τότε όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να το αποκτήσεις .................φτάνει να γνωρίζεις τον τρόπο να το ζητάς!
Πάντα με σεβασμό!
Νοέμβριος 01, 2016, 11:46:19 πμ
Απάντηση #8
  • Νέο Μέλος
  • *
    • Μέρες Παράξενες
Καλημέρα και σε εσένα Νίκο Κ. !
Το τέλειο για μένα είναι μία έννοια πολύ υποκειμενική! Ναι, θαυμάζουμε όταν βλέπουμε κάτι ωραίο κάτι όμορφο χωρίς όμως να υποτιμάμε τον εαυτό μας! τα καλύτερα γράφονται όταν βγαίνουν μέσα απο την καρδία σου!
Η υπόσχεση στον εαυτό μου....................να αντιμετωπίσω όλους τους δαίμονες μου! Βλέπεις εσύ είσαι ένας καθρέφτης μου αλλά το πρόβλημα δεν είσαι εσύ, αλλά ΕΓΩ! ...............τίποτα δεν είναι έξω απο εμένα!
Όλοι μας έχουμε να πάρουμε και να δώσουμε σε αυτην την ιστορία, ακόμη και εσύ έχεις να πάρεις κάτι απο εμένα που μπορεί τώρα να μην το βλέπεις! Η Ψυχή σου όμως γνωρίζει! Συγχρονισμός! Τίποτα δεν είναι τυχαίο!
Η δική μου Ψυχή επέλεξε αυτό το σενάριο που βίωσα και συνεχίζω να βιώνω γιατί εκείνη ξέρει ποιες εμπειρίες πρέπει να συλλέξω, ποια μαθήματα πρέπει να μου δώσει η Ζωή!

Όταν θέλεις κάτι πολύ τότε όλο το σύμπαν συνωμοτεί για να το αποκτήσεις .................φτάνει να γνωρίζεις τον τρόπο να το ζητάς!
Πάντα με σεβασμό!

Παντα με σεβασμο ο ροπος να ζητας στο συμπαν ειναι αυτο ακριβως που λεω κατω απο καθε μου αναρτηση.
Αυτο σημαινει, τυπικα αν θες, η μη προσκολληση!
Πραγμα που διδασκει η φιλοσοφια ΖΕΝ και πραγμα που εχει αναλυσει λεπτομερως ο Κρισναμουρτι.
Η συγχρονικοτητα ειναι το μονο σιγουρο σε εναν κοσμο που ειναι αδιαιρετος και η ενεργεια δε χανεται ποτε αλλα ανακυκλωνεται.
Τα παντα συντονιζονται αρμονικα και με μαθηματικη ακριβεια.
Ειναι προβλημα να λες πως εχεις να αντιμετωπισεις προσωπικους δαιμονες καθως αυτο σημαινει οτι υπαρχει μια συγκρουση μεσα σου και οχι μια ισορροπια.
Αν βρεις το μετρον και την ισορροπια δεν εχεις να αντιμετωπισεις κανεναν δαιμονα γτ ολοι αυτοι χανονται και δεν εχουν καμια επιρροη πανω σου!
Ο,τι πιστεψεις ειναι. Οποτε μην πιστευεις σε πραγματα που θα σου δημιουργουν αιωνιες εσωτερικες συγκρουσεις.
Βαλε συνεση, σωφροσυνη ηθικη και αρετη στη σκεψη σου και θα καταρριφθουν ολοι οι δαιμονες μονομιας και καμια υποσχεση δε θα σε εγκλωβιζει στη φυλακη της μαχης με τον ιδιο σου τον εαυτο που εχεις επιλεξει!
Και μην αγχωνεσαι, οταν πεθανεις κ γινεις διξειδιο του ανθρακα, υδρογονο, μορια χαλκου, ασβεστοιου κλπ κλπ θα βρουν τα σωματιδια πως θα κολλησουν μεταξυ τους με αλλα αντιστοιχα ιδιας ιδιοσυχνοτητας, το θεμα ειναι οτι καποια απ αυτα δε θα ειναι δικα σου αλλα καποιοιυ.. προηγουμενου νεκρου... Κι εκει αρχιζει το μπερδεμα συνειδησεων και η διαφορετικοτητα και η μοναδικοτητα του καθενος.....
Ιστορια μεγαλη για να αναλυθει σε φορουμ believe me... :P
Νοέμβριος 01, 2016, 12:24:01 μμ
Απάντηση #9
  • Νέο Μέλος
  • *
Ναι είναι αλήθεια υπάρχει μια σύγκρουση μέσα μου, δεν έχω βρει την ισορροπία μέσα μου (φοβίες, χαμηλή αυτοεκτίμηση και ..) και είναι όντως πρόβλημα! Όλα αυτά που αναφέρεις τα γνωρίζω ................στην πράξη είναι το πρόβλημα!  Θα τα καταφέρω όμως, αφού άντεξα μέχρι τώρα να σαι σίγουρος θα τα καταφέρω! Ο καθένας μας κρύβει μέσα του μία απίστευτη, αστείρευτη δύναμη που τρομάζει και ο ίδιος με τον εαυτό του!
Σε ευχαριστώ!
Η ιστορία αυτή πάντως που δεν μπορεί να αναλυθεί μέσω φόρουμ ακούγεται πολυ ενδιαφέρον εύχομαι κάποια στιγμή να τα πούμε.........
Νοέμβριος 01, 2016, 12:59:09 μμ
Απάντηση #10
  • Επισκέπτης
όταν αποτυπώνεται μια εικόνα ειδικά σε ένα χώρο που μαζεύονται πιστοί κάτι κρύβει . Ας το δούμε ποιο στενά. .......
(ελπίζω να μην ξανακολήσουν τα μηχανήματα..)
στον απλό όχλο πώς τον επηρεάζεις να αγοράσει πχ ένα υλικό από μια διαφήμιση; Κάπως έτσι πρέπει να είναι και το σκεπτικό αυτών. Το τοποθετούν σαν εικόνα να το βλέπεις και αυτό εισχωρεί μέσα στο είναι σου. Το δέχεσαι ή όχι εξαρτάται από το μέγεθος της κατάρτισης που έχεις διαβαθμίσεις πάνω στα θέματα που εγκρίνεις ή απορρίπτεις
ανάμεσα ειδικά σαν εκτόπιση της εικόνας που έχεις μέσα σου για την πίστη σου. Να επιλέγεις ασυνείδητα την ευθεία γραμμή και όχι να διαλέγεις να στρίβεις δεξιά ή αριστερά. Όταν ο δρόμος είναι ευθύς δεν χρειάζεται να μπαίνεις στην διεργασία να επιλέξεις άλλους δρόμους , σαν ρομπότ που έχει μια επιλογή προγραμματισμένο να εκτελεί τις εντολές που του δίνει ο προγραμματιστής του. Μάλλον θέλουν να κάνουν τους άλλους ελεγχόμενους γιατί όταν κάτι ελέγχεται μπορεί πρώτον να μην είναι ελεύθερο , δηλαδή άβουλο και κατά κύριο μια σύγχρονη ζωντανή μαριονέτα που θα χρησιμοποιείται κατά το δοκούν.

"ξαναήρθαν   :D"
Νοέμβριος 01, 2016, 06:09:05 μμ
Απάντηση #11
  • Νέο Μέλος
  • *
    • Μέρες Παράξενες
Ναι είναι αλήθεια υπάρχει μια σύγκρουση μέσα μου, δεν έχω βρει την ισορροπία μέσα μου (φοβίες, χαμηλή αυτοεκτίμηση και ..) και είναι όντως πρόβλημα! Όλα αυτά που αναφέρεις τα γνωρίζω ................στην πράξη είναι το πρόβλημα!  Θα τα καταφέρω όμως, αφού άντεξα μέχρι τώρα να σαι σίγουρος θα τα καταφέρω! Ο καθένας μας κρύβει μέσα του μία απίστευτη, αστείρευτη δύναμη που τρομάζει και ο ίδιος με τον εαυτό του!
Σε ευχαριστώ!
Η ιστορία αυτή πάντως που δεν μπορεί να αναλυθεί μέσω φόρουμ ακούγεται πολυ ενδιαφέρον εύχομαι κάποια στιγμή να τα πούμε.........

Το ευχομαι κι εγω, αν ειναι να τα πουμε θα τα πουμε, να εισαι σιγουρη.......
Μεχρι τοτε περιορισε τις φοβιες κ τη χαμηλη αυτοεκτιμηση ψαχνοντας τη ριζα που δημιουργει αυτα τα ψευτικα στην ουσια δυο πραγματακια... ;)
Νοέμβριος 01, 2016, 07:46:49 μμ
Απάντηση #12
  • Νέο Μέλος
  • *
  • Δημοτικότητα: +1/-0
Αν δεν κάνω λάθος το όλο λατρευτικό τυπικό θεσμοθετήθηκε κάπου στο 400μχ σε μιά Οικουμενική Σύνοδο.  Πρίν από αυτό ο Χριστιανισμός ήταν στάση ζωής, κάτι γιά το οποίο μηλούσε ο ίδιος o Χρειστός. Δεν αναφέρθηκε σε εκκλησιαστικές υποχρεώσεις. Τα πρωτοχριστιανικά σύμβολα είχαν να κάνουν με άγκυρες-ψάρια-παγόνια οπώς μαρτυρά η τεχνοτροπία και τα ταφικά μνημία προ 400μχ

http://tribonio.blogspot.gr/2012/07/blog-post_6291.html
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 01, 2016, 07:50:21 μμ από Δημήτρης »
Νοέμβριος 02, 2016, 08:36:28 πμ
Απάντηση #13
  • Νέο Μέλος
  • *
  • Δημοτικότητα: +1/-0

Ή θα είσαι αιρετικός και αμαρτωλός αν τα ψάξεις και μένεις στο «πίστευε και μη ερεύνα»

https://meresparaxenes.com/2016/10/21/%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CF%80%CE%AC%CE%BD%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B4%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CF%84%CF%8C%CF%83%CE%BF-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%8D-%CE%BF/#more-40286
Αδερφέ ξέχασες το κομμα και αλλαξες το νοημα. "πίστευε και μη , ερεύνα"...
ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΠΤΩΧΟΙ ΤΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙ ΟΤΙ ΑΥΤΩΝ ΕΣΤΙΝ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ.
Τώρα... οσο αναφορά τον δράκο στην εικόνα του Αγίου Γεωργίου. Συνήθως ο Δράκος στέκει μπροστά απο ένα ριάκι. Εννοιολογικά, ο Δράκος ειναι αυτός που έβαλε στο χέρι το νερό (σαν τη nesttlle ενα πραγμα), αφείνοντας τον πληθησμό σε ανομβρία.
Νοέμβριος 02, 2016, 08:56:25 πμ
Απάντηση #14
  • Νέο Μέλος
  • *
    • Μέρες Παράξενες

Ή θα είσαι αιρετικός και αμαρτωλός αν τα ψάξεις και μένεις στο «πίστευε και μη ερεύνα»

Αδερφέ ξέχασες το κομμα και αλλαξες το νοημα. "πίστευε και μη , ερεύνα"...
ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΠΤΩΧΟΙ ΤΩ ΠΝΕΥΜΑΤΙ ΟΤΙ ΑΥΤΩΝ ΕΣΤΙΝ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΥΡΑΝΩΝ.
Τώρα... οσο αναφορά τον δράκο στην εικόνα του Αγίου Γεωργίου. Συνήθως ο Δράκος στέκει μπροστά απο ένα ριάκι. Εννοιολογικά, ο Δράκος ειναι αυτός που έβαλε στο χέρι το νερό (σαν τη nesttlle ενα πραγμα), αφείνοντας τον πληθησμό σε ανομβρία.

Φιλε μου λεω ποτε μπηκε το κομμα στην εν λογω φραση κ δν αλλαζω κανενα νοημα εγω....
Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Κ Α ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΕΚΥΕ ΠΟΡΝΕΣ, ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΥς ΨΑΡΑΔΕΣ...
Μετα αλλαξε λοιπον το κομμα οταν κατηγορηθηκε γι αυτα που μολις προειπα απο τον Κελσο και αλλους νοημονες ανθρωπους της εποχης...
Και οι πτωχοι τω πνευματι καλα θα κανουν να εκλειπτον σιγα σιγα μαζι με τη βασιλεια οτυς μπας παμε λιγο παρακατω σαν πολιτισμος και δεν εγκλωβιζομαστε σε μαρτυρικες ενεργειες οι οποιες δν ξερουμε καν αν ειναι αληθινες ή φτιαχτες. Ο,τι κ να ειναι παντως δε μας συμφερει τουτο, γτ 2000 χρονια χριστιανισμου χττιστηκε αυτο που ζουμε σημερα....
Οσο για το δρακο λεω μεσα στο κειμενο μου οτι ειναι εβραικο συμβολο δυναμης... Εχει σχεση κ με το Σαββατο= Σαββαωθ τα γαμησ@κι@ δλδ μεταξυ εβραιων στην τοτε εποχη κλπ, αν ψαξεις προς μια κατευθυνση θα βρεις πραγματα, αν πατησεις απλα στο γουγλη "αγιος γεωργιος" ή "δρακος αγιος γεωργιος" θα σου βγαλει τις χριστιανικες κωλοτουμπες μονο.
Ακομα και το βικιπαιδεια ειναι γεματο απ αυτες αντι να λεει ιστορικα γεγονοτα και πραγματικους βιους αγιων-αγριων...
Αν μπεις στο παρακατω λινκ και αφιερωσεις χρονο θα δεις πολλα απ τα παραμυθια τους να καταρριπτονται μπροστα σου..
Καλημερα! :)

https://meresparaxenes.com/tag/%CF%87%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/